Kako pamtimo put do škole? Zašto dišemo i kada ne razmišljamo o tome? Odakle dolaze snovi? Vaš mozak je zadužen za ove stvari i mnoge druge.
Mozak je šef našeg tela. Upravlja i kontroliše sve što mi radimo, čak i kada spavamo. Nije loše za nešto što izgleda kao veliki, gumeni, sivi sunđer. Tako izgleda jer je čak 83% mozga sačinjeno od vode.
Mozak ima mnogo različitih delova koji rade zajedno. Pomenućemo pet delova, koji su ključni igrači u radu našeg mozga.
Veliki mozak
Veliki mozak je najveći deo mozga, Čini 85% težine mozga, i lako je videti zašto.
Ovaj deo mozga zadužen je za razmišljanje, sećanje, shvatanje i odlučivanje. Kada rešavamo matematičke zadatke, igramo video igru ili crtamo slike aktivan je veliki mozak.
Kratkoročno i dugoročno pamćenje se takođe nalaze ovde. Svi se sećamo šta smo sinoć jeli za večeru – to je kratkoročno pamćenje, a ime filma koji smo gledali pre dve godine čuvamo u dugoročnom pamćenju.
Veliki mozak kontroliše i naše mišiće, pa ga upotrebljavamo kada plešemo ili šutiramo loptu. Delovi velikog mozga zaduženi su za shvatanje i odlučivanje, pa tako razumemo i odlučujemo šta je dobro, a šta loše za nas.
Veliki mozak ima dva dela, levi i desni. Naučnici smatraju da vam desna polovina pomaže da razmišljate o stvarima poput muzike, boja i oblika. Za levu polovinu se kaže da je više analitička, pomaže vam u matematici, logici i govoru. Naučnici sigurno znaju da desna polovina velikog mozga kontroliše levu stranu tela.
Mali mozak
Mali mozak je deo koji se nalazi ispod velikog mozga. On je osam puta manji od velikog mozga, ali je veoma važan deo mozga. On kontroliše ravnotežu, kretanje i koordinaciju, omogućava mišićima da rade zajedno.
Zbog ovog dela mozga, možemo da stojimo uspravno, držimo ravnotežu i da se krećemo.
Produžena moždina
Još jedan deo mozga koji je mali, ali moćan - je produžena moždina. Produžena moždina se nalazi ispod velikog i ispred malog mozga. Ona povezuje kičmenu moždinu i ostatak mozga. Zahvaljujući produženoj moždini mi dišemo, varimo hranu i krv cirkuliše kroz naše arterije, srce i vene.
Zadatak produžene moždine je kontrola naših mišića koje ne pokrećemo svojom voljom. Ona govori srcu da pumpa više krvi kada trčimo ili vozimo bicikl, ali i stomaku da započne varenje hrane.
Žlezda Hipofiza
Hipofiza kontroliše rast. Ona je vrlo mala, kao zrno graška! Ali je njen posao u našem telu veliki i značajan. Njen posao je da proizvodi i otpušta hormone u naše telo.
Ako je vaša odeća iz prošle godine suviše mala, to je zbog vaše hipofize.
Ova žlezda je takođe odgovorna za pubertet
Pubertet je vreme kada telo dečaka i devojčica prolazi kroz velike promene pošto polako postaju muškarci i žene, zahvaljujući hormonima koje luči hipofiza. Nemojte se ljutiti na nju, ona samo radi svoj posao.
Ova mala žlezda takođe igra ulogu i u proizvodnji mnogih drugih hormona, poput onih koje kontrolišu količinu šećera i vode u vašem telu, pomaže u održavanju našeg metabolizma. Metabolizam podrazumeva proizvodnju energije za sve životne procese koji se odvijaju u našem telu.
Hipotalamus
Hipothalamus kontroliše temperaturu organizma, kao unutrašnji termostat vašeg mozga. Hipotalamus zna koja temperatura vašeg tela treba da bude, oko 36 ° C. Ako je naše telo previše vruće, hipotalamus pojačava znojenje. Ako je hladano, hipotalamus izaziva drhtavicu. I drhtanje i znojenje su načini kojima hipotalamus pokušava da vrati temperaturu našeg tela na normalan nivo.